KAKO POBEDITI HOČKINOV LIMFOM?

Udruženje pacijenata obolelih od limfoma - LIPA pokrenulo jedinstven online program edukacije

 U cilju podizanja svesti o Hočkinovom limfomu, udruženje pacijenata obolelih od limfoma - LIPA održalo je ,13.oktobra, konferenciju za medije na kojoj je predstavljen jedinstven program edukacije pacijenata koji se sastoji od pet video materijala. Ovakav vid edukacije rezultat je novog modela saradnje udruženja pacijenata, regulatornih tela, stručnjaka iz oblasti hematologije, naučne i akademske zajednice i za cilj ima poboljšanje informisanosti pacijenata i njihove okoline o tome šta je Hočkinov limfom, kao i načinima na koje se treba boriti protiv ove opake, maligne bolesti.

 O Hočkinovom limfomu se u Srbiji veoma malo zna, od toga šta je limfom, kako bolest nastaje, kako se manifestuje pa do toga koje su mogućnosti i načini izlečenja. Upravo iz tog razloga ovakav projekat je od veoma velikog značaja za same pacijente i njihove porodice, kao i za stručnu  javnost lekare i društvo uopšte. Cilj nam je da video prilozi koji će biti snimljeni u saradnji sa našim eminetnim lekarima i objavljeni na web sjatu našeg udruženja http://lipa.org.rs/ dođu do što većeg broja ljudi kako bi se upoznali sa najvažnijim informacijama vezanim za Hočkinov limfom”, izjavila je Maja Kocić, predsednica Udruženja obolelih od limfoma – LIPA.

Putem edukacija biće pruženi  saveti o svakodnevnim pitanjima, kao što je ishrana ili ostvarivanje prava iz zdravstvenog i penzionog osiguranja, a sa ciljem osnaživanja psiho-socijalne podrške obolelima i članovima njihovih porodica.

 

U osmišljavanju ovog projekta učestvovali su eminentni stručnjaci, lekari iz Srpske limfomske grupe i iz kliničkih centara širom Srbije - prof. Milena Todorović-Balint, hematolog KC Srbije, doc.dr. Miodrag Vučić, načelnik hematologije KC Niš, dr. Predrag Đurđević, hematolog KC Kragujevac, kao i dr Boško Anđelić, hematolog KC Srbije.

 

Hočkinov limfom (HL) je relativno redak malignitet i procenjuje se da je njegova incidenca dvadeset puta manja u odnosu na karcinom pluća i sedam puta manja u odnosu na ne-hočkinske limfome, te je svrstan u grupu retkih bolesti. Prema podacima Globalnog registra za rak, u Srbiji se svake godine javi oko 200 novih slučajeva Hočkinovog limfoma, najčešće između 15 i 35 godine života tj. kod mladih osoba, pri čemu se beleži trend sve ranijeg javljanja bolesti. Različiti, do sada dostupni terapijski modaliteti (hemoterapija, radioterapija, transplantacija) dovode do izlečenja u oko 80 odsto slučajeva. Kod preostalih 20 odsto obolelih, u relapsu ili sa refraktornom bolešću, uprkos brojnim pokušajima i trudu, rezultati su, do nedavno, bili razočaravajući, ali primenom targetirane, visoko selektivne terapije, preživljavanje je produženo, a kod određenog broja pacijenata se može reći i da su potencijalno izlečeni. 

Link za prvi od pet edukativnih video materijala: http://lipa.org.rs/kako-pobediti-hockinov-limfom.html

Realizaciju ovog projekta podržala je kompanija Takeda.