Redovnim skrining pregledima može se sprečiti nastanak melanoma

Evropsku Kampanje protiv raka kože - Euromelanoma 2014 Udruženje dermatovenerologa Srbije započinje besplatnim pregledima skrining kože

U ponedeljak, 12. maja 2014. godine, Udruženje Dermatovenerologa Srbije,će u saradnji sa dermatolozima iz državnih bolnica i privatnih ordinacija, a u okviru ove kampanje, obavljati besplatne skrining preglede kože građana. Osim prevencije i podizanja svesti o raku kože, i ovogodišnja kampanja ima za cilj da naglasi značaj ekstenzivnijeg skrininga od strane lekara i drugih zdravstvenih radnika sa ciljem postavljanja rane dijagnoze i prikupljanja izveštaja o daljem porastu broja obolelih od raka kože širom Evrope. Od ove godine, nošenjem crne trakice daje se podrška obolelim od karcinoma kože, ranom dijagnostikovanju i njihovom izlečenju.

Kampanja je usmerena na edukaciju, kako bi svako mogao da zna kako da prepozna potencijalni rak kože. Očni test na vizualu ovogodišnje kampanje ilustruje uočljivost različitih promena kože koje se mogu prepoznati, od melanoma do aktinične keratoze, bazocelularnog i spinocelularnog karcinoma.

Danas postoji mnoštvo trakica različitih boja, koje ljudi nose kao znak podrške određenim ugroženim ili obolelim grupacijama ljudi, a crna će od ove godine postati jedna od njih, biće znak podrške osobama obolelim od raka kože. Nošenjem crne trakice daje se podrška obolelim od raka kože, ranom dijagnostikovanju i njihovom izlečenju.

Kampanju organizuje Udruženje dermatovenerologa Srbije u saradnji sa Euromelanoma Europe i Evropskim udruženjem za dermatološku onkologiju (EADO), a pod pokroviteljstvom Evropske akademije za dermatologiju i venereologiju (EADV) i Ministarstva zdravlja Republike Srbije. Partner kampanje je Eucerin, brend medicinske kozmetike kompanije Beiersdorf d.o.o.

 Udruženje Euromelanom upozorava na paradoksalnu činjenicu da i pored toga što je rak kože moguće videti golim okom i dijagnostikovati ga u ranoj fazi, rak kože danas ima jednu od najbrže rastućih učestalosti. Dok je u prethodnim godinama ta učestalost iznosila 4-5%, danas se smatra da će jedan od šest Evropljana razviti neki oblik raka kože tokom života. U cilju prikupljanja najnovijih statističkih podataka, u svim evropskim zemljama učesnicama (njih 30) koristiće se standardizovan upitnik da bi se sakupili podaci o 100.000 pacijenata širom Evrope. Ovi podaci će se proučavati na Université Libre u Briselu (Belgija) i na Université de Lausanne (Švajcarska) u saradnji sa svim zemljama učesnicama. Upotreba upitnika u Srbiji je odobrena od strane Etičkog odbora Udruženja dermatovenerologa Srbije (UDVS).

 U okviru kampanje, Euromelanom je kreirao niz sredstava za zdravstvene radnike: flajer da im pomogne u raspoznavanju različitih sumnjivih lezija, poster i flajer za čekaonice da im podigne svest o tome da i oni mogu da vide sumnjive lezije. U okviru ovogodišnje kampanje po prvi put su napravljene i karte koje će biti podeljene pacijentima u kojima je na jednostavan način ilustrovan samopregled kože.

Postoje 4 glavne grupe lezija kojih bi lekari trebalo da budu svesni: aktinične keratoze, bazocelularni karcinomi, spinocelularni karcinomi i melanom. Iako melanom najmaligniji tumor kože, ostale kategorije tumora i prekanceroznih lezija kože mogu takođe da izazovu značajna oštećenja kože i da se kasnije razviju u oblike raka kože opasne po život. Prema tome, rano otkrivanje i lečenje je ključno.

1. Aktinične keratoze (slike: http://www.euromelanoma.org/actinic-keratosis)

Ove crveno-braon, hrapave lezije kože, sa skvamom, se najčešće javljaju kod starijih i na regijama koje su izložene suncu kao što je lice, vrat, ušne školjke, nadlanice i kosmati deo glave (kod muškaraca bez kose). Ove lezije se redovno javljaju i često ukazuju na intenzivno izlaganje suncu. Ovo su prekancerozne lezije koje se u 10-15% slučajeva mogu transformisati u spinocelularni karcinom.

2. Bazocelularni karcinomi (slike:  http://www.euromelanoma.org/basal-cell-cancer)

Ovo je najčešći oblik raka kože, ali na sreću i najmanje opasan. Obično ima oblik izdignute lezije boje kože sa sjajnom perlastom ivicom sa ranicom u centru koja ne zarasta; u uznapredovalim slučajevima ima oblik uzdignutog čvorića sa krustom koji polako raste. Ovaj oblik raka kože se ne širi na druge organe, ali ukoliko se ne leči, može da ulceriše i zahvati dublja tkiva kao što je kost.

3. Spinocelularni karcinomi (slike: http://www.euromelanoma.org/squamous-cell-cancer)

Ovo je drugi najčešći oblik raka kože koji se tipično javlja u regijama kože koje primaju veliku količinu sunčevih zraka, kao što je lice i kosmati deo glave. I one imaju oblik uzdignutog čvorića sa krustom, ali mogu brže da rastu, vlaže i ulcerišu. Šire se retko, a naročito ako su lokalizovani na usnama, ušnim školjkama ili prstima ili ukoliko je pacijent oslabljenog imuniteta, tako da je tretman esencijalan.

4. Melanom (slike: http://www.euromelanoma.org/melanoma-0)

Ovo su najređi maligni tumor kože, ali je opasniji jer ako se ne otkloni na vreme može brzo da se širi. Može se javiti i kod mlađih, za razliku od gore navedenih, bazo- i spinocelularnog karcinoma. Javlja se u obliku pigmentovanih lezija koje postaju tamnije pigmentovane, razvijaju nepravilne ivice, brzo rastu ili poprimaju brojne nove boje tokom nedelja i meseci. Veoma retko se mogu javiti i u obliku ružičastih ili crvenih čvorića bez pigmentacije, koji brzo daju metastaze. Zahtevaju neodložnu terapiju.

Za više informacija o različitim vrstama lezija kože i kako ih identifikovati posetite sajt Euromelanoma: www.euromelanoma.org

Slike aktiničnih keratoza, bazocelularnih karcinoma, spinocelularnih karcinoma i melanomi mogu se naći na sledećim linkovima:

http://www.euromelanoma.org/actinic-keratosis

http://www.euromelanoma.org/basal-cell-cancer

http://www.euromelanoma.org/squamous-cell-cancer

http://www.euromelanoma.org/melanoma-0

Euromelanoma je panevropska kampanja prevencije raka kože koja ima za cilj da svima pruži informacije o prevenciji, ranoj dijagnostici i lečenju raka kože. Započeta u Belgiji 1999. godine, ova kampanja se proširila na 30 zemalja. Ovu incijativu vodi mreža evropskih dermatologa koji rade besplatno i velikodušno služe cilju.

Nacionalni tim Euromelanoma 2014 u Srbiji: prof. dr Ljiljana Medenica, koordinator Kampanje Euromelanoma u Srbiji, prof. dr Miloš Nikolić, asistent dr Dušan Škiljević, prof. dr Željko Mijušković, asistent dr Danica Tiodorović Živković i asistent dr Milana Ivkov Simić.