Farmaceutska kompanija Astellas u Srbiji
Na stručnom skupu "Transplantacija u Srbiji”, priređenom 11.decembra, u Belom dvoru povodom početka rada japanske farmaceutske kompanije Astellas u Srbiji, predstavljena je poslovna vizija, filozofija i način rada ove kompanije i nastavljena diskusija o društveno veoma važnoj temi – transplantaciji i donorstvu organa u našoj zemlji.
Otvaranjem predstavništva kompanije Astellas Pharma d.o.o. u Beogradu, Astellas Pharma Europe Ltd planira da svoje inovativne lekove učini dostupnim pacijentima u Srbiji. Astellas je mlada, dinamična kompanija, utemeljena na bogatoj japanskoj poslovnoj tradiciji, prepoznata širom sveta na polju transplantacije i urologije.
"Srbija ima veoma vešte i marljive lekare, ali nam je potrebna i međunarodna podrška i znanje u veoma važnim oblastima kao što su transplantacija, urologija i onkologija. Renomirana kompanija Astellas Pharma iz Japana ima jaku međunarodnu poziciju i ja sam siguran da će vaše prisustvo u Srbiji biti od koristi našim građanima”, rekao je na otvaranju skupa Nj.K.V. prestolonaslednik Princ Aleksandar II Karađorđević.
Uprkos otežanim uslovima poslovanja na tržištima širom Evrope, Astellas ostvaruje dalji rast, a ulaganjima u region Jugoistočne Evrope će dodatno osnažiti svoju poziciju. Kompanija je nedavno razvila nekoliko inovativnih lekova, što je rezultat značajnih ulaganja u istraživanja i razvoj.
"Imamo ambiciozne planove za našu budućnost u ovom regionu. Nakon uspešnog otvaranja predstavništva Astellas Pharma d.o.o. 2011. godine i uspostavljanja kompanije Astellas Pharma South East Europe, uspeli smo da nove, inovativne proizvode učinimo dostupnim pacijentima širom Jugoistočne Evrope. Početkom rada u Beogradu, želimo da proširimo našu podršku pacijentima, lekarima i farmaceutima u Srbiji, a istovremeno damo doprinos srpskoj privredi”, rekao je Adam Pirson (Adam Pearson), generalni menadžer Astellas Pharma d.o.o.
"Želimo da se transplantacioni program u Srbiji razvija na kvalitetan i osmišljen način, da se Ministarstvo zdravlja potpuno uključi u sve segmente ovog zaista složenog zdravstvenog problema. Kraljevski dvor je mesto odakle smo mnogo puta kretali u uspešne akcije donatorstva, ali i mesto gde pozdravljamo eminentnu kompaniju Astellas, jer želimo da naši pacijenti imaju imunosupresivnu terapiju po najvišim svetskim standardima. Ova terapija omogućava preživljavanje presađenih organa i bez nje su naši napori u procesu donorstva i transplantacije uzaludni”, rekao je državni sekretar Ministarstva zdravlja Republike Srbije, prof. dr Vladimir Đukić.
Akademik prof. dr Nebojša Lalić, dekan Medicinskog fakulteta u Beogradu i jedan od vodećih stručnjaka u oblasti dijabetesa, rekao je da je šećerna bolest jedan od najvećih zdravstvenih problema u svetu i najčešći uzrok oštećenja bubrega, koji može da dovede do dijalize i transplantacije bubrega. On je takođe naglasio da je transplantacija pankreasa i delova pankreasa mogući inovativni pristup koji može dovesti do značajnih promena u lečenju dijabetesa, kao i da taj primer pokazuje koliko daleko idu naučna istraživanja i koliko je važna inovativnost u lečenju.
Direktor Klinike za nefrologiju Kliničkog centra Srbije doc. dr Radomir Naumović je istakao da je broj transplantacija u našoj zemlji u odnosu na prošlu godinu povećan, i da je vrlo važno što su posle deset godine pauze nedavno izvršene tri transplantacije srca:
"Sredinom ’70-tih godina prošlog veka počeo je program transplantacije bubrega u Srbiji. Danas se transplantacija bubrega rutinski sprovodi u četiri centra u našoj zemlji, a jetre u tri centra. Vrlo je važno da smo u 2013. godini imali veći broj kadaveričnih transplantacija organa u odnosu na prethodne dve godine. U Srbiji trenutno dominiraju kadaverične transplantacije u odnosu na transplantacije urađene od živih, srodnih donatora. Nadamo se da će se trendovi iz 2013. godine nastaviti, kako bismo se približili zemljama u kojima je transplantacija organa adekvatno organizovana”.