240.- april 2015.

Prelistajte izdanje
Izdanje koje je pred Vama predstavlja svojevrstan jubilej, jer ovaj, 240 broj obeležava 20 godina postojanja časopisa Informator, koji izlazi mesečno, u kontinuitetu još od 1995. godine. Vođeni idejom da prenesu informacije neophodne za poslovanje tadašnjih tek otvorenih privatnih apoteka, maja 1995. godine, dva kreativna i preduzimljiva čoveka, Branko Vukelić i Branko Nikolić, pokrenuli su časopis Informator koji je vremenom prerastao u vodeći stručni farmaceutski časopis u Srbiji. Period nastanka časopisa se poklapa sa mnoštvom izazova sa kojima se suočilo tadašnje zdravstvo, ali i celokupno društvo.
Časopis Informator se tada zaputio, simbolično rečeno, na neizvesno putovanje po nemirnom i uzburkanom moru. Posada broda i kapetani su se smenjivali, a svako od njih je ostavio lični pečat i doprineo da Informator uspešno plovi. Sam časopis je prošao, i dalje prolazi,kroz stalne promene, prilagođava se vremenu i napretku medicine,moglo bi se reći da prati koncept doživotnog učenja (lifelong learning).
O konceptu doživotnog učenja, značaju stalnog profesionalnog i ličnog usavršavanja specijalno za ovo jubilarno izdanje, razgovarali smo sa čelnim ljudima vodećih institucija koje su značajne za farmaciju u Srbiji, a koje su i same posvećene stručnom usavršavanju i edukaciji.
Poruka je jednoglasna, učenje nije ograničeno samo na određeni period života, učenje se ne može podeliti po mestu i vremenu sticanja i primene znanja i ukoliko želite da savladate izazove koje nosi
razvoj društva, nauke, medicine, morate biti posvećeni stalnom, svakodnevnom učenju. Šta znači svakodnevno učiti i kako učiti? Odlične smernice je dao Delor kroz UNESCO-ov izveštaj o obrazovanju za 21. vek (Sposobnost učenja: Naše skriveno bogatstvo, UNESCO, 1996) a posebno su zanimljiva „četiri stuba" obrazovanja budućnosti. Prvi stub je Učenje da bi se postiglo znanje (learning to know) koji pre svega stavlja akcenat na ovladavanje veštinama učenja i savladavanje opštih pojmova koji se mogu kombinovati sa stručnim znanjima. Ovaj pristup daje osnove i čini doživotno učenje privlačnim. Drugi stub je Učenje da bi se radilo (learning to do) koji ističe važnost kompetencija određenog poziva i pripremanje i obučavanje ljudi za buduće realne zahteve posla. Iako se primećuje napredak, čini se da i dalje obrazovne metode ne posvećuju dovoljno pažnje usavršavanju nekih veština, naprimer odlučivanja, koje je svakodnevica realnog poslovanja. Treći stub, iako zvuči pomalo utopijski, predstavlja Učenje da živimo zajedno (learning to live together, and with others), ističući važnost razvoja empatije, razumevanje za druge ljude, njihovu istoriju, tradiciju i duhovne vrednosti jer naučiti kako raditi sa drugima je ključ uspešnog timskog rada.
Četvrti, ali ne manje važan je stub koji ističe Učenje za celi život, učenje koje doprinosi potpunom razvoju osobe, ličnom i profesionalnom. Neko će možda sada pomisliti pa sve je to lepo i super u teoriji, ali kako da nađem motivaciju za učenje, mnogo radim, nemam vremena, malo zarađujem, da je bolje uređena država, pa onda ide obavezan primer kako je tamo negde u Finskoj, Kanadi ili Australiji sve bolje…ili su možda u pitanju samo izgovori, neko bi rekao što je teže, više se nauči, što duže trčimo,više kondicije stičemo. Ko ima volje, ima i načina poručuje mudrost Džordža Bernanda Šoa. Ne dozvolite da zbog izgovora propustite plovidbu sopstvenog života i da posao koji svakodnevno radite postane samo napor.
A posada ovog Informatora, zagledana u pučinu, u novom, redizajniranom modelu,nastavlja plovidbu radujući se budućim izazovima, motivisana idejom da smo
podrška doživotnom učenju i usavršavanju farmaceuta.
                    Glavna i odgovorna urednica
                   Estela Gaković Ranisavljević