78. decembar 2012 - januar 2013

Prelistajte časopis

IZDVAJAMO...

Lekovi na recept i u privatnim apotekama

Ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović najavila je da će od 1. januara 2013. godine privatne i državne apoteke biti izjednačene tako što će pacijenti moći da podižu lekove na recept i u privatnim apotekama.
- Od Nove 2013.godine, primenjivaće se nova mera koja će građanima omogućiti da svoj recept na isti način koristite i u državnoj i u privatnoj apoteci. U Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje (RFZO) u toku su predradnje kako bi se napravio zakonski okvir po kojem bi ova mera mogla da se primenjuje - kazala je ministarka zdravlja Đukić Dejanović.


SVETSKI DAN BORBE PROTIV OSTEOPOROZE


Prelomi zbog krtih kostiju

U organizaciji Srpskog društva za borbu protiv osteoporoze, u nekoliko gradova u Srbiji, obeležen je Međunarodni dan protiv osteoporoze.
Predsednik tog društva, prof. Aleksandar Dimić, je upozorio da ova bolest sve češće pogađa žensku populaciju u postmenopauzi zbog smanjenja estrogena u organizmu. On je ponovio da se, uprkos tim promenama, boljom brigom o zdravlju osteoporoza može odložiti i držati pod kontrolom:
- Osteoporoza je bolest razređenih i krtih kostiju. Njene posledice su prelomi, najčešće kod starijih žena, ali ta bolest pogađa i mlađu žensku populaciju a nije retka ni kod muškaraca, kaže prof. Dimić i dodaje - Osteoporoza se u našoj zemlji može na vreme dijagnostikovati i uspešno lečiti.Za to postoje dobri lekovi koji se propisuju na recept. Najvažnije je da pravovremeno prepoznamo faktore rizika za nastanak osteoporoze i preloma kostiju, zaključije prof. Aleksandar Dimić.


Peti simpozijum „Regenerativna i personalizovana medicina" u Beogradu

Novi organi od matičnih ćelija

Početkom osamdesetih godina prošlog veka u Srbiji su, na Vojnomedicinskoj akademiji otpočele prve ćelijske terapije.
Od tada do danas u ovoj ustanovi urađeno je oko hiljadu transplantacija matičnim ćelijama. Zahvaljujući mogućnostima tih ćelija da se samoobnove i da se razmnožavaju i sazrevaju u zrele krvne ćelije, one mogu da obezbede oporavak koštane srži posle delimičnog ili potpunog oštećenja.
Na VMA se koriste matične ćelije prikupljene od pacijenata sa ishemijskom bolešću srca, sa oštećenom jetrom,pankreasom i od bolesnika koji boluju od dijabetesa tipa jedan.
– Sproveli smo terapiju matičnim ćelijama kod 80 bolesnika. To je taj terapijski pristup iz oblasti regenerativne medicine. Naši lekari rade transplantacije tim ćelijama kod leukemije, limfoma,multipla skleroze i kod aplastičnih anemija. Uspešnost lečenja zavisi od starosnog doba pacijenta, vrste i oblika osnovne bolesti i od termina transplantacije – objašnjava načelnik Instituta za transfuziologiju i hemobiologiju VMA prof.Bela Balint i naučni direktor Simpozijuma.



Prvi centar za palijativno zbrinjavanje „BELhospice"

„BELhospice" je 20.oktobra, pod pokroviteljstvom Farmaceutske kompanije „Actavis", organizovao dobrotvorni bal u beogradskom hotelu „Metropol".
Humanitaru akciju je podržalo i Ministarstvo zdravlja i Kancelarija Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji.Od aukcijske prodaje slika i karata za bioskopske i pozorišne predstave, sakupljeno je oko 20 hiljada evra. Deo tog novca biće uložen u gradnju Stacionarne ustanove „BELhospica"za palijativno zbrinjavanje onkoloških bolesnika.
- Usluge palijativnog zbrinjavanja i medicinske nege koje pruža „BELhospice" su potpuno besplatne za pacijente i njihove porodice.
Rad centra finansira se iz donacija i dobrotvornih akcija koje organizujemo tokom godine. U Centru rade dva stručna tima kojeg čine lekar, medicinska sestra, socijalni radnik, psiholog i sveštenik.Angažovan je i veći broj volontera.