216.- maj 2013.

U majskom izdanju BB-Informatora Igor Lazarević predstavio je niz novina i poboljšanja koje donosi novi Zakon o javnim nabavkama.Upravljanje nabavkama u zdravstvu predstavlja jedan od najvažnijih elemenata upravljanja zdravstvenim sistemom. Efikasno upravljanje nabavkama u zdravstvu, pored toga što smanjuje ukupne troškove, utiče i na razvoj konkurencije i podizanje kvaliteta zdravstvene zaštite.Primena novih propisa u upravljanju javnim nabavkama u zdravstvu otvara mogućnosti značajnih unapređenja i deluje podsticajno za sprovođenje daljih reformi zdravstvenog sistema.
Apotekarske ustanove predstavljaju najvažnijeg posrednika čija je osnovna delatnost distribucija lekova krajnjim korisnicima, tj. pacijentima. Kako bi ovu funkciju obavljale, apotekarske ustanove moraju obezbediti snabdevenost tržišta, kako u pogledu rokova, tako i u pogledu asortimana. Stupanjem na snagu novog Zakona o javnim nabavkama, otvorilo se pitanje da li apotekarske ustanove treba da budu izuzete od primene ovog zakona, imajući u vidu specifičnosti njihovog poslovanja.
Doc. dr med. sci. Ljiljana Hastreiter, specijalista kliničke farmakologije i nutricionista u svom tekstu  pod nazivom Dijetetski suplementi između marketinga i medicinskih indikacija predstavlja evropsko tržište dijetetskih suplemenata (DS)i permanentni rast iz godine u godinu. Pokazalo se da su najveći konzumenti DS osobe sa visokim
stepenom obrazovanja, niskim indeksom telesne mase (BMI), ljubitelji dobrog vina, koji se redovno bave sportom i zdravo hrane.Čest pratilac primene DS su predrasude o njihovoj efikasnosti. S tim u vezi, od presudnog je značaja temu DS razmotriti iz perspektive kliničkih istraživanja jer je samo na osnovu rezultata relevantnih kliničkih studija moguće zauzeti jasan i plauzibilan stav u odnosu na stepen rizika i potencijalne dobiti od njihove primene.